A A A

AKTUALNOŚCI

 • Tradycja ustna, język i sztuka kurdyjska

  Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić na kolejny i ostatni panel dyskusyjny na temat tradycji ustnej, języka i sztuki kurdyjskiej zatytułowany Tradycja ustna, język i sztuka kurdyjska - rozmowa z artystami i praktykami, który odbędzie się w dniu 22 czerwca 2021 r. o godz. 15.00 czasu londyńskiego, 16.00 czasu krakowskiego. Panel będzie prowadzony w języku kurdyjskim (różne dialekty), pytania i odpowiedzi w języku kurdyjskim i angielskim.

 • Kurdystan oczami kobiet

  Mamy przyjemność zaprosić na spotkanie Kurdystan oczami kobiet, które odbędzie się 17.06.2021 o godz. 18.00 za pośrednictwem platformy zoom. Spotkanie jest imprezą towarzyszącą wystawie Kobieta, życie, wolność – życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze odbywającej się do końca czerwca w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. • Archiwum Kurdistan Photolibrary i kurdyjskie kobiety

  W imieniu Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego mamy przyjemność zaprosić na spotkanie z Edith Maubec – Madame Chris Kutschera, twórczynią cyfrowego archiwum zdjęć Kurdistan Photolibrary, które odbędzie się 10.06. 2021, 18:00 (CET). Seminarium odbędzie się w języku angielskim.

 • Z kurdyjskiego na kurdyjski: o tłumaczeniach pomiędzy dialektami

  Mamy przyjemność zaprosić na seminarium zatytułowane Z kurdyjskiego na kurdyjski. O tłumaczeniach pomiędzy dialektami, które odbędzie się 8 czerwca o godz. 18.00 czasu polskiego za pośrednictwem aplikacji zoom. Spotkanie odbędzie się w języku kurdyjskim i poprowadzi je Prof. Jaffer Sheyholislami.

 • Kurdyjskie tłumaczenia literatury światowej

  Mamy przyjemność zaprosić panel dyskusyjny poświęcony kurdyjskim tłumaczeniom światowej literatury z udziałem autorów i tłumaczy kurdyjskich. Sesja będzie prowadzona w języku kurdyjskim (różne dialekty), pytania i odpowiedzi w języku kurdyjskim i angielskim. Zapraszamy 25.05.2021 o godzinie 16.00 CET, 15.00 UK.

 • Wyniki konkursu na postdoc1

  Miło nam poinformować, że konkurs na stanowisko postdoc1 w projekcie badawczym ALCITfem (Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze) finansowanym w ramach programu Grieg przez Narodowe Centrum Nauki z Funduszy Norweskich ogłoszony 27.04.2021 został rozstrzygnięty.

 • Kobieta, życie, wolność - wystawa

  Mamy zaszczyt zaprosić na wystawę Jin, jiyan, azadî (Kobieta, życie, wolność) - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze, która odbędzie się w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w dniach 14.05.-30.06-2021. Wystawa oragizowana jest we współpracy z Kurdistan Photolibrary w ramach projektu ALCITfem. Otwarcie odbędzie się dnia 13.05 o godzinie 18.00 w Muzeum, przy ulicy Solec 24. Więcej o wystawie pod linkiem.

 • Konkurs na stanowisko postdoc 3

  Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w dyscyplinie nauk socjologicznych na stanowisko postdoc na okres 30 miesięcy w projekcie badawczym: Aktywizm i jego kulturowe i moralne podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze finansowanego z Funduszy Norweskich, przez Naukowe Centrum Nauki w ramach programu Grieg.

 • Konkurs na stypendium doktoranckie w projekcie ALCITfem

  Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ogłasza konkurs na stypendium NCN przyznawane w ramach grantu programu GRIEG realizowanego w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR), dla doktoranta, na okres 30 miesięcy w projekcie badawczym: Aktywizm i jego kulturowe i moralne podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze finansowanym z Funduszy Norweskich przez Naukowe Centrum Nauki w ramach programu Grieg. Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w załączniku do uchwały Rady NCN nr 25/2019 z dnia 14 marca 2019.: 1) posiadają co najmniej stopień magistra; 2) posiadają odpowiedni dorobek naukowy; 3) biorą czynny udział w życiu naukowym; Szczegółowe zasady oraz wymagane dokumenty znajdują się w ogłoszeniu poniżej.

 • Seminarium Kobiety-dengbeże, Kobiety-zbieracze folkloru

  Mamy przyjemność zaprosić na seminarium zatytułowane Kobiety-dengbeżowie, kobiety-kolekcjonerki folkloru, które odbędzie się 4 maja 2021 o godzinie 15.00 czasu centralnoeuropejskiego za pośrednictwem platformy zoom. W spotkaniu udział wezmą kolekcjonerki folkloru Gulê Şadkam, Bêrîvan Matyar i Evîndar Şevîn oraz dr Marlene Schäfers.

 • Rezultaty konkursu na postdoc2

  Informujemy, że konkurs na stanowisko postdoc2 w projekcie ALCITfem ogłoszony 10 marca nie został ostatecznie rozstrzygnięty z powodu rezygnacji kandydata. W niedługim terminie konkurs zostanie ogłoszony ponownie.

 • Tłumaczenia i Rewitalizacja Języka: literatura kurdyjska na świecie

  Pracownia studiów kurdyjskich ma zaszczyt zaprosić na kolejny panel z cyklu: Tłumaczenia i Rewitalizacja Języka: literatura kurdyjska na świecie, rozmowę z naukowcami i tłumaczami literatury kurdyjskiej na języki: polski, włoski, francuski, oraz angielski.

   

   

 • Konkurs na stanowisko postdoc1 po raz drugi

  W pierwszym konkursie ogłoszonym na stanowisko postdoc1 w dniu 10 marca nie wybrano żadnego kandydata. Dlatego ogłoszenie konkursowe publikujemy ponownie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13.05. 2021. Formularze wymagane do wypełnienia w konkursie znajdują się poniżej wraz z ogłoszeniem konkursowym.

 • Performans Dengbeżów jako inspiracja dla współczesnego kurdyjskiego teatru i muzyki

  Mamy przyjemność zaprosić na seminarium online zatytułowane Performans Dengbeżów jako inspiracja dla współczesnego kurdyjskiego teatru i muzyki, które odbędzie się 20 kwietnia 2021 o godzinie 15.00 czasu centralno-europejskiego

 • Wyniki konkursu na stypendium magisterskie w ALCITfem

  Miło nam poinformować, że konkurs na stypendystę studiów II stopnia w projekcie badawczym ALCITfem (Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze) finansowanym w ramach programu Grieg przez Narodowe Centrum Nauki z Funduszy Norweskich ogłoszony 15.02.2021 został rozstrzygnięty.

 • Postdoc 1 w projekcie ALCITfem

  Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko ADIUNKTA w grupie pracowników badawczych w Instytucie Orientalistyki na Wydziale Filologicznym w dyscyplinie nauki o kulturze w zakresie studiów kurdyjskich stanowisko postdoc na okres 30 miesięcy w projekcie badawczym Aktywizm i jego kulturowe i moralne podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze finansowanego z Funduszy Norweskich, przez Naukowe Centrum Nauki w ramach programu Grieg. Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym: 1) posiadają co najmniej stopień doktora; 2) posiadają odpowiedni dorobek naukowy; 3) biorą czynny udział w życiu naukowym. Szczegóły w załączniku poniżej.

 • Postdoc 2 w projekcie ALCITfem

  Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko ADIUNKTA w grupie pracowników badawczych w Instytucie Orientalistyki na Wydziale Filologicznym w dyscyplinie nauki o kulturze w zakresie studiów kurdyjskich stanowisko postdoc na okres 30 miesięcy w projekcie badawczym Aktywizm i jego kulturowe i moralne podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze finansowanego z Funduszy Norweskich, przez Naukowe Centrum Nauki w ramach programu Grieg. Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym: 1) posiadają co najmniej stopień doktora; 2) posiadają odpowiedni dorobek naukowy; 3) biorą czynny udział w życiu naukowym. Szczegóły w załączniku poniżej.

 • Dengbeże jako narratorzy przeszłości

  Zapraszamy na seminarium online Dokumentacja i archiwizacja tradycji ustnej: część trzecia, które odbędzie się 16 marca o godzinie 15.00 czasu centralnoeuropejskiego za pośrednictewm aplikacji zoom. Gościem naszego spotkania będzie Dr Metin Yüksel. Organizatorzy: Uniwersytet Jagielloński i Universytet Exeter

 • Dokumentacja i archiwizacja kurdyjskiej tradycji pisanej

  Zapraszamy na seminarium online Dokumentacja i archiwizacja tradycji ustnej: część druga, które odbędzie się 9 marca lutego o godzinie 11.00 czasu centralnoeuropejskiego za pośrednictewm aplikacji zoom. Gośćmi spotkania będą: Rafiq Salih i Seddiq Salih.

 • Dokumentacja i archiwizacja tradycji ustnej: część pierwsza

  Zapraszamy na seminarium online Dokumentacja i archiwizacja tradycji ustnej: część pierwsza, które odbędzie się 25 lutego o godzinie 18.00 czasu centralnoeuropejskiego za pośrednictewm aplikacji zoom.

  Gośćmi spotkania będą Nadire Güntaş Aldatmaz i Mehmet Gültekin.

  Organizatorzy: Uniwersytet Jagieloński i Uniwersytet Exeter

  Spotkanie odbędzie się w języku kurdyjskim: dialektach kurmandżi i zazaki

 • Ogłoszenie konkursowe - stypendium magisterskie

  Dziekan Wydziału Filologicznego i Pracownia Studiów Kurdyjskich UJ ogłaszają konkurs na roczne stypendnium magisterskie w projekcie ALCITfem.  Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15.03.2021. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 21.03.2021. Szczegóły w załączniku poniżej.

 • Wywiad z Mehmetem Dicle

  Nakładem Wydawnictwa Akademickiego Dialog ukazało się właśnie polskie tłumaczenie opowiadań kurdyjskiego pisarza Mehmeta Dicle. Zbiór dwudziestu dwóch opowiadań zatytułowany Gorączka został przetłumaczony przez Joannę Bocheńską. Publikacja ukazuje się dzięki finansowemy wsparciu Uniwersytetu Jagiellońskiego i firmy KebabKing. Zanim książka się pojawi, zapraszamy do lektury wywiadu z pisarzem.

 • Poszukujemy wykonawcy do projektu badawczego

  Pracownia Studiów Kurdyjskich poszukuje chętnych do udziału jako wykonawcy w projekcie badawczym Obywatele świata: Współczesna literatura kurdyjska i proces kształtowania dziedzictwa kulturowego jako sposoby transformacji i rewitalizacji kurdyjskiego języka i tradycji ustnej. Wymagane, posiadanie dorobku naukowego i zainteresowań związanych z powyższym tematem oraz płynna znajomość języków kurdyjskiego (dialekty kurmandżi, zaza i sorani) oraz angielskiego. Zgłoszenia można nadsyłać mailem na adres  joanna.bochenska@kurdishstudies.pl do dnia 30.06.2020.

 • Zapraszamy na kurs Zazaki

  Pracownia Studiów Kurdyjskich i Zakład Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego mają przyjemność zaprosić na pierwszy w Polsce lektorat: dialektu ZAZA

  Piątki: 14.45-16.15 Instytut Orientalistyki, Mickiewicza 3, s. 4. Pierwsze zajęcia: 06.03.2020. Prowadzenie: Rodî Keskin, Zubeyde Beyaz, Esat Şanlı, Joanna Bocheńska

 • autor: Runak Resulpur

  Solidarność z Rożawą. Wezwanie do działania

  My, niżej podpisani pracownicy i pracownice uczelni wyższych, zarówno zajmujący się tematyką Bliskiego Wschodu, jak i wszyscy ci, którym drogie są uniwersalne wartości życia i godności człowieka, pokój oraz prawa człowieka, stoimy solidarnie z mieszkańcami Północnej i Wschodniej Syrii – Rożawy. Jesteśmy dziś z Kurdami, Arabami, Ormianami, Asyryjczykami i wszystkimi innymi grupami etnicznymi i religijnymi.

 • Nowe studia z językiem kurdyjskim!

  W roku akademickim 2019/20120 Zakład Iranistyki i Pracownia Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ zapraszają na studia II stopnia (magisterskie) z rozszerzonym językiem perskim i kurdyjskim. Są to pierwsze w Polsce studia z językiem kurdyjskim! Znajomość języka kurdyjskiego, ani perskiego nie jest wymagana, natomiast studenci iranistyki, którzy zdobyli licencjat na I stopniu studiów iranistycznych mogą kontynuować naukę perskiego na wyższym poziomie. Zarejestruj się!

 • Zapraszamy na promocję

  Serdecznie zapraszamy na spotkania promocyjne naszej książki Rediscovering Kurdistan's Cultures and Identities: The Call of The Cricket, Palgrave Macmillan 2018.

  Warszawa: 26.02.2019, godz. 18.00, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

  Kraków: 14.03.2019, godz. 18.00, Rynek Główny 34, III piętro

 • Sesja o Abdullahu Jalalu Fatahu

  Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pracownia Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Biuro Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce zapraszają na sesję naukową Abdullah Jalal Fatah i pierwsza praca doktorska o tematyce kurdyjskiej obroniona w Polsce w 1978 roku, która odbędzie się 14 maja o godz. 18.00 w Instytucie Socjologii UW, ul. Karowa 18, sala 112, I piętro.

 • rezultat projektu

  Mamy przyjemność poinformować, że książka Rediscovering Kurdistan's Cultures and Identities: The Call of The Cricket ukazała się właśnie w wersji elektronicznej nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan. Wkrótce ukaże się też wersja drukowana.

 • Spotkanie z twórczością Ebrahima Alipoora

  W środę 17.04 i w czwartek 18.04 zapraszamy na spotkanie z Ebrahimem Alipoorem, reżyserem, fotografem i podróżnikiem z Kurdystanu irańskiego, jego filmem, zdjęciami i opowieściami z podróży. Spotkania odbywają się w ramach cyklu Sufizm w Krakowie, pełny program poniżej w formacie pdf. Ponadto 23 kwietnia (wtorek) zapraszamy na projekcję filmu Alipoora w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

 • Archiwum wiadomości 2013-2018

  W poniższej sekcji przedstawiony jest zestaw wiadomości i wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Pracownię Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ w latach 2013-2018. Ogromna większość działań związana była z realizacją projektu badawczego Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej finansowanego w ramach programu SonataBis1 Narodowego Centrum Nauki w latach 2013-2018.