Archiwum Kurdistan Photolibrary i kurdyjskie kobiety
W imieniu Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego mamy przyjemność zaprosić na spotkanie z Edith Maubec – Madame Chris Kutschera, twórczynią cyfrowego archiwum zdjęć Kurdistan Photolibrary, które odbędzie się 10.06. 2021, 18:00 (CET). Seminarium odbędzie się w języku angielskim.
Meeting ID: 927 4471 4732
Seminarium jest częścią wystawy, która obecnie odbywa się w Muzeum Azji i Pacyfiku (Warszawa) zatytułowanej Jin, jiyan, azadi (Kobiety, życie, wolność) – życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze, która zorganizowano we współpracy z Kurdistan Photolibrary. Wystawa została zaplanowana w ramach projektu badawczego Aktywizm i jego moralna i kulturalna fundacja: Alternatywne obywatelstwo i role kobiet w Kurdystanie i diasporze finansowanego w ramach programu Grieg Narodowego Centrum Nauki-Polska z Funduszy Norweskich.
Jednym z celów wystawy jest promocja biblioteki cyfrowej poświęconej w całości fotografiom Kurdystanu i Kurdów rozsianych po całym świecie. Biblioteka jest dostępna pod adresem internetowym https://kurdistan.photoshelter.com. Twórcami archiwum, złożonego dziś ze zdjęć różnych, często anonimowych autorów, są Paul i Edith Maubec, francuskie małżeństwo występujące pod pseudonimem „Chris Kutschera”, które w XX wieku poświęciło Kurdom wiele reportaży i książek. Podczas, gdy Paul pisał, Edith fotografowała, zapoczątkowując bibliotekę prezentującą życie i historię Kurdów w sposób głębszy i bogatszy wizualnie. Niniejsza wystawa to także hołd dla ich pracy i wysiłków. Cytując Chrisa Kutscherę: “Media, publicyści, wydawcy, studenci, badacze i różnorakie instytucje nieustannie opisują historię Kurdów. Udostępniając zdigitalizowane zdjęcia za pośrednictwem Kurdistan Photolibrary dajemy im nowe narzędzie do badania kurdyjskiej historii – ilustracje, do których dostęp ma każdy na całym świecie. Co ważne, naszym celem była archiwizacja wciąż rozrastającej się kolekcji fotografii i zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń.” Zdjęcia przedstawione na wystawie są zarówno autorstwa Chrisa Kutschery jak i innych fotografów, pochodzą także z kurdyjskich archiwów rodzinnych i instytucjonalnych.