A A A

Anioły z Sindżaru - dyskusja o filmie

W ramach projektu badawczego ALCITfem mamy przyjemność zaprosić na dyskusję o filmie Anioły z Sindżaru (Polska, Niemcy 2022) z udziałem reżyserki Hanny Polak.  Dyskusja o filmie odbędzie się 09.03.2022 o godzinie 18.00 na platformie zoom w języku angielskim.

 

 

Join Zoom Meeting

 

 

Anioły z Sindżaru nominowanej do Oscara i Emmy Hanny Polak to przejmujące wołanie o sprawiedliwość. Demaskacja straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości: to horror zapomnianego ludobójstwa i ludzi, którym odmawia się wszelkich praw, ale także świadectwo ich nadziei, siły i odwagi. Pracownia Studiów Kurdyjskich UJ była patronem filmu przez długich sześć lat jego powstawania. Wspólnie z twórcami filmu wzięliśmy udział w realizacji panelu o ludobójstwie Jezydów, który miał miejsce na zakończenie Konferencji o Ludobójstwie (2018) organizowanej  w 70 rocznicę powstania Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Konferencja organizowana była przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Pedagogiczny, a jej fragment - spotkanie z Jezydami, ofiarami ludobójstwa 2014 roku - trafił do filmu Anioły Sindżaru.


 

Film Anioły z Sindżaru jest dostępny do obejrzenia na platformie HBO.

 

 

Hanna Polak, dokumentalistka, reżyser i producent filmowy. W 2005 otrzymała nominację do Oscara za film Dzieci z Leningradzkiego w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy, oraz nominacje do nagrody Emmy w dwóch kategoriach – za najlepszy dokument oraz za montaż (Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing). Film został również nagrodzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmu Dokumentalnego (IDA)[5] i otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu Watch Dogs. Praca nad filmem Anioły z Sindżaru trwała ponad sześć lat i była efektem wielu, często bardzo niebezpiecznych wysiłków reżyserki. Film Anioły z Sindżaru został niedawno nominowany do Nagrody Orły.

 

 

Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze (ALCITfem) to interdyscyplinarny projekt badawczy obejmujący studia literackie, antropologiczne, genderowe i społeczne. Z punktu widzenia metod i zaplecza teoretycznego łączy on humanistykę i badania społeczne poprzez współpracę następujących instytutów: Pracowni Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (PSK IO UJ, Kraków), Centrum Studiów Genderowych Uniwersytetu Oslo (STK, Senter for Tverrfaglig Kjonnsforskning), Centrum Zaawansowanych Studiów Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK), Fafo, Instytutu Badań Pracy i Społecznych (Oslo) i Muzeum Azji i Pacyfiku (Warszawa). Projekt finansowany jest w ramach programu Grieg Narodowego Centrum Nauki, z Funduszy Norweskich. Czytaj więcej.