A A A

Seminaria w Londynie

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na dwa seminaria będące częścią projektu Obywatelstwo, migracja i aktywizm kobiet w Kurdystanie i Diasporze, które odbędą się w Londynie w dniach 28.02-01.03.2025. Wydarzenie organizowane jest przez zespół ALCITfem przy współpracy Kurd-Akad UK i Halkevi – Centrum Społeczności Tureckiej i Kurdyjskiej. Projekt jest częścią projektu Science and Society: Bilateral initiative in Social Sciences, Arts and Humanities (Nauka i społeczeństwo: Dwustronna inicjatywa w zakresie nauk społecznych, sztuki i nauk humanistycznych) finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (2014-2021) oraz Mechanizmu Finansowego EOG (2014-2021).

 

 

Program:

 

 

Piątek, 28 lutego 2025

17:00–20:00: Enacting citizenship: Kurdish Women's Resilience, Activism and Creativity - prezentacja książki, rezultatu projektu ALCITfem. Więcej informacji o książce pod linkiem.

Miejsce: Uniwersytet Westminsterski

Adres: Westminster Forum, 5 piętro 32-38 Wells Street, Londyn W1T 3UW

 

 

 

Sobota, 1 marca 2025

18:00-20:00 Aktywizm kobiet: Prezentacja książki, pokaz filmu i dyskusja:

Miejsce: Halkevi – Centrum Społeczności Tureckiej i Kurdyjskiej

Adres: 31-33 Dalston Lane, Londyn, E8 3DF

Film: Anioły z Sindżaru. Ludobójstwo XXI wieku w reżyserii Hanny Polak

 

 

Film Anioły z Sindżaru nominowanej do Oscara i Emmy Hanny Polak to przejmujące wołanie o sprawiedliwość. Demaskacja straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości: to horror zapomnianego ludobójstwa i ludzi, którym odmawia się wszelkich praw, ale także świadectwo ich nadziei, siły i odwagi. Pracownia Studiów Kurdyjskich UJ była patronem filmu przez długich sześć lat jego powstawania. Wspólnie z twórcami filmu wzięliśmy udział w realizacji panelu o ludobójstwie Jezydów, który miał miejsce na zakończenie Konferencji o Ludobójstwie (2018) organizowanej w 70 rocznicę powstania Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Konferencja organizowana była przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Pedagogiczny, a jej fragment - spotkanie z Jezydami, ofiarami ludobójstwa 2014 roku - trafił do filmu Anioły Sindżaru. Film Anioły z Sindżaru jest również dostępny do obejrzenia na platformie HBO.

 

 

Hanna Polak, dokumentalistka, reżyser i producent filmowy. W 2005 otrzymała nominację do Oscara za film Dzieci z Leningradzkiego w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy, oraz nominacje do nagrody Emmy w dwóch kategoriach – za najlepszy dokument oraz za montaż (Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing). Film został również nagrodzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmu Dokumentalnego (IDA)[5] i otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu Watch Dogs. Praca nad filmem Anioły z Sindżaru trwała ponad sześć lat i była efektem wielu, często bardzo niebezpiecznych wysiłków reżyserki. Film Anioły z Sindżaru został niedawno nominowany do Nagrody Orły.