A A A

Spotkanie z twórczością Ebrahima Alipoora

W środę 17.04 i w czwartek 18.04 zapraszamy na spotkanie z Ebrahimem Alipoorem, reżyserem, fotografem i podróżnikiem z Kurdystanu irańskiego, jego filmem, zdjęciami i opowieściami z podróży. Spotkania odbywają się w ramach cyklu Sufizm w Krakowie, pełny program poniżej w formacie pdf. Ponadto 23 kwietnia (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy na projekcję filmu Alipoora w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie (Solec 24).

 

17.04, godz. 20:00 projekcja filmu „In the Quest For Stage Seventh” reż. Ebrahim Alipoor oraz spotkanie z autorem filmu. Spotkanie odbędzie się w ramach „Religioznawczego Niezbędnika” Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

 

 

Miejsce: Kino Paradox, ul Krupnicza 38.

 

 

“In The Quest for Stage Seventh” w reżyserii kurdyjskiego reżysera Ebrahima Alipoora jest filmem dokumentalnym o derwiszach z irańskiego Kurdystanu z bractwa zwanego Qadiriye Kesnezani. Praca nad filmem zajęła Alipoorowi więcej niż 4 lata, w którym to czasie reżyser mieszkał wraz z derwiszami, a nawet sam stał się jednym z nich, żeby głębiej zrozumieć rzeczywistość którą filmował. Dokument opowiada o ludziach poszukujących „wyrzeczeń i śmierci” – stanowiących ostatnie stadium Miłości w rozumieniu tradycji mistycznej (sufickiej).

 

Organizatorzy: Pracownia Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ, Instytut Religioznawstwa UJ Kino Paradox

 

 

18.04. (czwartek), godz. 18.00, „Fotografia w drodze” - Pokaz zdjęć i spotkanie z Ebrahimem Alipoorem kurdyjskim podróżnikiem i fotografem z Iranu – Miejsce: Kawiarnia Podróżnicza BONOBO, Mały Rynek 4. OPIS WYDARZENIA: Tematem spotkania będą podróże i fotografia Ebrahima Alipoora. Jak wiadomo, wątek drogi od dawna jest związany z bliskowschodnią tradycją mistyczną. W ujęciu wielu mistyków tariqa - droga do Boga - była najważniejszym celem dążeń człowieka. Jedno z używanych dziś w kurdyjskim słów oznaczających religię, słowo ol, pochodzi od tureckiego słowa yol, oznaczającego właśnie drogę. Ale motyw drogi pojawia się również często we współczesnym kinie kurdyjskim i irańskim. Jest to zabieg pozwalający pokazać wewnętrzną przemianę bohaterów, czy też zmieniającą się bądź jednostajną przestrzeń dookoła nich.

 

 

Prowadzenie i tłumaczenie: dr Joanna Bocheńska (UJ)

 

 

Organizator: Pracownia Studiów Kurdyjskich Zakładu Iranistyki Instytutu Orientalistyki UJ, Kawiarnia Podróżnicza BONOBO

 

 

23.04. godz. 18.00 (wtorek) projekcja filmu „In the Quest For Stage Seventh” Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa, Solec 24,

prowadzenie: dr Magdalena Rodziewicz.

 

 

Strona internetowa z fotografiami Ebrahima Alipoora

 

 

Ebrahim Alipoor jest podróżnikiem, fotografem i reżyserem filmowym, pochodzącym z Kurdystanu irańskiego. „Kamera i aparat fotograficzny są dla mnie narzędziami opowiadania historii, przedstawiania uczuć, dzielenia się ulotnymi momentami i poszukiwania bliskości z ludźmi, miejscami i przedmiotami. Interesuje mnie przede wszystkim fotografia wykonywana podczas drogi. Do dziś odbyłem podróż do 13 krajów fotografując różnych ludzi i ich kultury. Szczególnie dużo czasu poświęciłem tematom religijnym. "In the Quest of Stage Seventh" jest moim ostatnim projektem fotograficzno-filmowym".