A A A

Wystawa: Kobiety na wygnaniu

Zapraszamy do Oslo, na wystawę fotografii Kobiety na wygnaniu (Women in Exile), która przedstawia życie codzienne kurdyjskich kobiet w trakcie i po zakończeniu konfliktu. Otwarcie będzie maiło miejsce w Oslo, w siedzibie Project Room Gamle Munch. Wystawa potrwa do 31 marca 2024, realizowana jest w ramach projektu ALCITfem.

 

 

Migracja dotyczy wielu osób, ale niektórych bardziej niż innych. Społeczności takie jak Kurdowie są rozproszone po wielu krajach, a diaspora jest częścią ich codziennej rzeczywistości. W ramach tej wystawy fotografki przyglądają się wpływowi jaki życie na wygnaniu, w oderwaniu od własnej ojczyzny ma na kobiety. Kierując obiektyw na Norwegię, ale także na Kurdystan, zdjęcia rzucają nowe światło na codzienne doświadczenia kobiet w czasie konfliktu i w okresie po nim. Na wystawie prezentowane są trzy serie fotografii: pierwsza przedstawia kobiety jako nowe obywatelki Norwegii, druga - kobiety jako aktywistki oraz trzecia - kobiety pracujące zawodowo w swojej ojczyźnie. Seria porusza tematy kobiecości, odmienności, wytrwałości w stawianiu czoła niepewnościom dnia codziennego, emigracji i nowych ojczyzn kurdyjskiej społeczności. Fotografie pokazują wielowymiarowe aspekty życia i aktywizmu kurdyjskich kobiet w Norwegii, a tym samym inspirują widzów do wypracowania nowych spostrzeżeń i wyobrażeń na temat życia kobiet (imigrantek i muzułmanek).

 

 

Autorami fotografii są Iffit Qureshi, Benyamin Farnam i kurdyjskie fotografki, które zostały zaproszone do portretowania kobiet i ich pracy w Kurdystanie. Trzy różne serie uzupełniają się wzajemnie. Zdjęcia kwestionują uprzedzenia dotyczące kobiet z Bliskiego Wschodu i ukazują wiele aspektów ich obywatelstwa i aktywizmu. Umożliwiają wyobrażenie sobie, co to znaczy uciekać od konfliktu lub rozpoczynać życie od nowa gdzie indziej. Przedstawiają co to znaczy żyć na emigracji i nadal utrzymywać więzi z ojczyzną. Poruszają, i inspirują. Seria powstała we współpracy i przy wsparciu badań naukowych Wendelmoet Hamelink (Uniwersytet w Oslo) i zespołu badawczego ALCITfem. Trzeci cykl fotografii (Kobiety, Życie, Wolność. Prace kurdyjskich kobiet oczami kurdyjskich fotografek) miał swoją premierę jesienią 2023 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

 

 

Wstęp na wystawę jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Gamle Munch od 9 do 31 marca.