Nagroda Uniwersytetu Salahaddina dla Profesora Andrzeja Pisowicza
W piątek, 27.09.2024, w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się uroczyste wręczenie nagrody Uniwersytetu Salahaddina (Erbil, Kurdystan iracki) Prof. Andrzejowi Pisowiczowi za jego wysiłek włożony w studia nad językiem kurdyjskim i jego nauczanie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nagroda Uniwersytetu Salahaddina została przekazana przez Przedstawiciela Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce Pana Ziyada Raoofa oraz reprezentującego erbilską uczelnię Pana Dr Farhanga Muhamada. W wydarzeniu wziął również udział Dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Władysław Witalisz, a także Prof. Anna Krasnowolska oraz wielu byłych studentów Profesora i kurdyjscy goście.
Prof. Andrzej Pisowicz, znany armenista i iranista, jest również polskim pionierem jeśli chodzi o studia i nauczanie języka kurdyjskiego, które rozpoczął na Uniwersytecie Jagiellońskim ponad dwadzieścia lat temu, czyniąc naszą uczelnię pierwszym i do dziś jedynym w Polsce miejscem odbywania się lektoratu tego języka. Od 2004 roku, w ramach umowy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Salahaddina dołączył do niego native speaker - Farhang Muhamad, a owocem tej współpracy stała się wydana w 2012 roku przez wydawnictwo Księgarnia Akademicka książka zatytułowana Gramatyka kurdyjska Sorani. Wariant używany w Erbilu, która jest do dziś jedynym na polskim rynku przewodnikiem po fascynujących aspektach języka kurdyjskiego, dialektu sorani, używanego w Kurdystanie irackim i irańskim. Współautorem książki jest również Andrzej Bartczak.
Warto podkreślić, że znajomość języka kurdyjskiego i jego nauczanie i rewitalizacja ma dziś dla Kurdów ważny wymiar symboliczny. W ciągu XX wieku język ten wraz z jego nosicielami był wielokrotnie prześladowany przez państwa takie jak Turcja, Syria, Irak i Iran, a w Turcji nazywany był nawet językiem nieistniejącym, za którego użycie w miejscu publicznym można było trafić do więzienia. Dziś za język oficjalny uznany jest jedynie w Iraku, jak również w Autonomicznej Administracji Północnej i Wschodniej Syrii znanej powszechnie jako Rożawa. Dlatego mówienie w języku kurdyjskim i troska o jego przetrwanie i rewitalizację jest często ważnym element kurdyjskiej polityki tożsamościowej i kulturalnej oraz aktem sprzeciwu wobec polityki asymilacji realizowanej wciąż przez Turcję i Iran. Tym samym, studia nad językiem kurdyjskim i jego nauczanie na zagranicznej uczelni takiej jak Uniwersytet Jagielloński zyskuje dla Kurdów szczególne znaczenie.