Archiwum wiadomości 2013-2018
W poniższej sekcji przedstawiony jest zestaw wiadomości i wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Pracownię Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ w latach 2013-2018. Ogromna większość działań związana była z realizacją projektu badawczego Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej finansowanego w ramach programu SonataBis1 Narodowego Centrum Nauki w latach 2013-2018.
Kurdystan Perspektywy badawcze
Zapraszamy do lektury nowej publikacji poświęconej tematyce kurdyjskiej: Kurdystan. Perspektywy badawcze, pod redakcją Marka Hałaburdy i Marcina Rzepki, Scientia Plus: Kraków 2018
Konferencja o ludobójstwie i ludobójstwo Jezydów w 2014 roku
Jako partnerzy wydarzenia, w dniach 6-7 grudnia mamy zaszyczyt zaprosić na konferencję poświęconą ludobójstwu i 70 rocznicy powstania Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa (9 grudnia 1948). W ramach konferencji zapraszamy szczególnie na panel poświęcony ludobójstwu Jezydów którego dokonanało tzw. państwo islamskie w sierpniu 2014 roku. W spotkaniu 7 grudnia udział wezmą jezydzcy aktywiści, ofiary działań państwa islamskiego, zajmujący się ratowaniem przebywających wciąż w niewoli Jezydów.
Opowieści Kurdyjskie
Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją: Opowieści Kurdyjskie Meli Mahmuda Bajazidiego i Augusta Kościeszy-Żaby wydaną w ramach projektu badawczo-wydawniczego Orientalia Polonica. Książka jest udoskonaloną redakcją tekstu prezentowanego w dziewiątym numerze Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies. Redakcja: Joanna Bocheńska przy współpracy Marcina Rzepki, Księgarnia Akademicka 2018.
Praca doktorska Abdullaha J. Fataha
Jest nam miło poinformować o odkryciu najprawdopodobniej pierwszej pracy doktorskiej napisanej na polskim uniwersytecie przez Kurda Abdullaha Jalala Fataha. Praca nosi tytuł Problemy rozwoju i upowszechniania kultury kurdyjskiej w Iraku. Powstawała pod opieką merytoryczną prof. Józefa Chałasińskiego na Uniwersytecie Łódzkim, obroniona została w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1978 roku.
zajęcia 2018/2019
W nowym roku akademickim, w pierwszym semestrze 2018/2019 Zakład Iranistyki IO UJ oraz Pracownia Studiów Kurdyjskich zapraszają na lektorat języka kurdyjskiego i wykład monograficzny: Dążenia niepodległościowe Kurdów. Historia i Współczesność, prowadzenie: dr Joanna Bocheńska
Kurdyjscy dengbeżowie na festiwalu w Krakowie
Zapraszamy na występ i spotkanie z kurdyjskimi dengbeżami, które odbędzie się w dniach 5,6,7 i 8 lipca 2018 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych: Ulica 31. Występ poprzedzi krótkie wprowadzenie dr Joanny Bocheńskiej oraz prezentacja książki Opowieści Dengbeżów. Baśnie i Bajki Kurdyjskie.
Czas: 16-18.30
Miejsce: Czajownia Józefa 25
Rola Kurdów na Bliskim Wschodzie
Zapraszamy do Warszawy na konferencję Rola Kurdów na Bliskim Wschodzie, której patronujemy. Konferencja odbędzie się 14 maja w Collegium Civitas, Pałac Kultury, Plac Defilad 1. Program w załączniku poniżej.
Spotkanie z językiem kurdyjskim
Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO zaprasza na spotkanie z Dr Nurettinem Beltekinem i Dr Necatem Keskinem Z Uniwersytetu Artuklu (Mardin/Kurdystan północny/Turcja).
Czas: 9 maja o godz. 14.45
Miejsce: Instytut Orientalistyki, sala 210, al. Mickiewicza 3
spotkanie z Eta Nehayi
Kawiarnia Bonobo, Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ oraz Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji zapraszają na spotkanie z Eta Nehayi, kurdyjskim pisarzem z Iranu piszącym w dialekcie sorani języka kurdyjskiego. Prowadzenie i tłumaczenie dr Joanna Bocheńska.
Miejsce: Kawiarnia Bonobo, Mały Rynek 4
Czas: Worek, 24 kwietnia, godz. 18.00
Fritillaria Kurdica 19-20
Zapraszamy do lektury nowego numeru naszego czasopisma Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies 19-20, który dostępny jest pod linkiem. Jest to ostatnie wydanie biuletynu, który ukazywał się w latach 2013-2018 w ramach projektu badawczego zakończonego w lutym 2018 roku.
Niech się stanie światło
Zapraszamy do Warszawy, do Muzeum Azji i Pacyfiku, na wystawę Artura Rodziewicza Niech się stanie światło! Kosmogoniczne święto Jezydów z Irackiego Kurdystanu. Wystawa była w październiku 2016 roku prezentowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie i została sfinansowana w ramach naszego projektu badawczego.
Miejsce: Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa, ul. Solec 24
Czas: Otwarcie 28 marca 2018 o godz. 18.00, wystawa czynna do 6 maja
Wystawa fotografii Witolda Rajkowskiego
Pracownia Studiów Kurdyjskicj ZI IO UJ serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Bliski Wschód i Afryka Północna w obiektywie (orientalisty) Witolda Rajkowskiego (fotografie z lat 30.-50. XX wieku),który odbędzie się 27 marca 2018 r. (wtorek) o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, III piętro, Galeria na Poddaszu).
wykład dr Farangis Ghaderi
Pracownia Studiów Kurdyjskich zaprasza na wykład dr Farangis Ghaderi z Uniwersytetu Exeter zatytułowany Poetics of Modernity: Revisiting Modern Kurdish Poetry, czwartek, 25.01.2018, godz. 16.15, sala. 402, Instytut Orientalistyki, Mickiewicza 3.
Spotkanie z Mehmetem Dicle
Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ i Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza zapraszają na spotkanie z kurdyjskim pisarzem Mehmetem Dicle zatytułowane Kurdystan i Turcja w obiektywie kurdyjskiej literatury współczesnej, które odbędzie się 21 stycznia 2018 o godz. 18.00, Mały Rynek 4. Prowadzenie: dr Joanna Bocheńska.
Fritillaria Kurdica 18
Zapraszamy do lektury nowego numeru naszego czasopisma. W numerze 18 przedstawiamy dwa artykuły w języku polskim. Artykuł Adama Martofla dotyczy zaangażowania rosyjskiego w Syrii w odniesieniu do sprawy kurdyjskiej w Rojavie. Natomiast tekst Jakuba Mirowskiego przybliża rozwój opozycji politycznej i pokojowych działań, również w sferze kultury kurdyjskiej, na rzecz rozwiązania konfliktu w Turcji. Czasopismo jest dostępne pod linkiem.
Muslim Lovers and Non-Muslim Beloveds
Pracownia Studiów Kurdyjskich zaprasza na wykład Dr J. Andrew Busha z New York Abu Dhabi University zatytułowany Muslim Lovers and Non-Muslim Beloveds in Sorani Kurdish Poetry, 1820-1935.
termin: 30.11.2017, godz. 16.30, miejsce: Instytut Orientalistyki, Mickiewicza 3, s. 402
wystawa fotografii
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ zapraszają na wystawę fotografii Gökmena Önaya, zatytułowaną: Allah stworzył Kurdów żeby góry nie były samotne/ Allah Kürtleri yarattı dağlar hali kalmasın diye/Allah Kurd afirandine ji bo ku çiya tenê nemînin/ Allah created the Kurds so that the mountains won’t be desolate. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Rajska 1, I piętro, lewe skrzydło, Termin: 05.10.-13.11.2017.
Fritllaria Kurdica nr.17
Zapraszamy do lektury nowego numeru naszego biuletynu, dostępnego pod linkiem. W 17 numerze naszego czasopisma przedstawiamy publikacje pokonferencyjne, artykuły w języku angielskim i kurdyjskim (dialekcie kurmandżi i sorani). Teksty znajdujące się w niniejszym numerze w większości prezentowane były na ubiegłorocznej konferencji zorganizowanej w ramach naszego projektu badawczego i zatytułowanej Uncovering The Past Towards the Future, Uniting Experiences and Values. Kurdistan in Western and Eastern Research Tradition, która odbywała się będzie w dniach 24-26.10.2016 w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nadrzędnym celem konferencji było zorganizowanie możliwości spotkania badaczom z Kurdystanu, Europy Zachodniej i Środkowowschodniej.
Referendum w Kurdystanie
W najbliższy czwartek, 5.10.2017, zapraszamy na dyskusję poświęconą referendum niepodległościowemu, które odbyło się w Regionie Kurdystanu w Iraku w dniu 25.09.2017. Gościem spotkania będzie dr Marcin Rzepka, który pełnił funkcję obserwatora podczas referendum. Spotkanie odbywa się w ramach kursu prowadzonego przez dr Joannę Bocheńską zatytułowanego "Kurdyjskie dążenia niepodległościowe w XX i XXI wieku". Zapraszamy: czwartki, g. 16.30, s. 402, Kolegium Śląskie, Mickiewicza 3.
spotkanie z Panem Hêminem Hawramim
W dniu pierwszego czerwca gościł na Wydziale Filologicznym i w Instytucie Orientalistyki Pan Hêmin Herwami, doradca ds. międzynarodowych prezydenta Regionu Kurdystanu Masuda Barzaniego wraz z Panem Amirem Grigisem, kierownikiem sekcji ds. współpracy europejskiej w biurze Demokratycznej Partii Kurdystanu, absolwentem UW, autorem wydanej w Polsce publikacji Sprawa kurdyjska w XX wieku. Wizyta kurdyjskiej delegacji realizowana była na zaproszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W jej programie oprócz Warszawy znalazł się również Kraków i Uniwersytet Jagielloński, jako główny ośrodek studiów kurdyjskich w Polsce i jeden z niewielu na świecie.
Chrześcijanie w Kurdystanie - wystawa
Mamy przyjemność zaprosić na wystawę fotograficzną Krzysztofa Lalika zatytułowaną Między domem a namiotem. Chrześcijanie w Kurdystanie, która została otwarta w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ulica Rajska 1, II piętro. Finisaż wystawy odbędzie się 26 maja o godz. 17.00. Wystawa organizowana jest w ramach naszego projektu badawczego.
Fritllaria Kurdica nr.16
Zapraszamy do lektury naszego nowego biuletynu, tym razem w języku polskim i kurdyjskim. Przedstawiamy w nim dwa obszerne teksty w poświęcone rzeczywistości Jezydów mieszkających w Gruzji i Kurdów osiedlonych w Chorasanie, a więc na terenach poza Kurdystanem. Pierwszy tekst to wywiad przeprowadzony przez Artura Rodziewicza z Dimitrijem Pirbarim. Praca autorstwa Abdullaha Hajiyana i Umida Demirhana stanowi zbiór tekstów kurdyjskiej tradycji ustnej, a także przykłady literatury współczesnej i niewielki słownik dialektu kurmandżi, który używany jest do dziś prze Kurdów w Chorasanie. Biuletyn dostępny jest pod linkiem.
Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies nr.15
W 15 numerze naszego czasopisma przedstawiamy twórczość Mehmeta Dicle, młodego kurdyjskiego pisarza pochodzącego z Kurdystanu północnego (Turcja) i obecnie mieszkającego w Stambule. Pierwszy zbiór opowiadań kurdyjskiego pisarza zatytułowany Asûs ukazał się w 2005. Po nim wyszły kolejne Nara (2010) i Ta (2013) przynosząc Dicle rozgłos i uznanie krytyków. Autorem polskiego tłumaczenia jego czterech opowiadań oraz wstępu w języku angielskim jest Joanna Bocheńska. Opowiadania pochodzą z trzech ww. kolekcji. Tłumaczenia dokonano z dialektu kurmandżi języka kurdyjskiego. Numer jest dostępny pod linkiem.
Zdjęcia z konferencji międzynarodowej - 2016
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z z konferencji międzynarodowej zatytułowanej "Uncovering The Past Towards the Future, Uniting Experiences and Values. Kurdistan in Western and Eastern Research Tradition", zorganizowanej w dniach 24-26.10.2016 przez Pracownię Studiów Kurdyjskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zdjęcia dostępne są pod linkiem.
Nazywam się Kurdystan
Zapraszamy do lektury recenzji książki Witolda Repetowicza Nazywam się Kurdystan autorstwa Joanny Bocheńskiej.
Zapraszamy na konferencję
Mamy przyjemność zaprosić na międzynarodową konferencję pt. Uncovering The Past Towards the Future, Uniting Experiences and Values. Kurdistan in Western and Eastern Research Tradition, która odbywać się będzie w dniach 24-26.10.2016 w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczegółowy program konferencji znajduje się w poniższym pliku pdf.
Zaproszenie na wystawę
W imieniu Pracowni Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie mamy zaszczyt zaprosić na wystawę fotografii Artura Rodziewicza zatytułowaną „Niech się stanie światło” poświęconej kulturze Jezydów z irackiego Kurdystanu.
Zapraszamy na referat Kumru Toktamis
Mamy Przyjemnosć zaprosić na wystąpienie Dr Kurmru Toktamis (Pratt Institute, NY) zatytułowane When a Turkish Intellectual Woman Marries a Kurdish officer as the Empire crumbles, które odbędzie się w ramach konferencji
Intelectuals and the First World War: a Central European perspective
organizowanej przez Instytut Historii UJ w dniach 20-22.10 2016
Zajęcia 2016/2017
W roku akademickim 2016/2017 Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ zaprasza na następujące zajęcia,
Miejsce: al. Mickiewicza 3:
Fritillaria Kurdica nr. 13-14
Mamy przyjemność przedstawić nowy (13-14) numer naszego czasopisma, który przedstawia artykuły w języku angielskim powstałe w ramach naszego projektu, oraz inne publikowane na jego łamach gościnnie. Spis treści wraz z abstraktami i samo czasopismo w formacie pdf są dostępne na pod linkiem.
Dwa wykłady naukowców z Uniwersytetu Artuklu w Mardin
Pracownia Studiów Kurdyjskich Zakładu Iranistyki IO UJ
Zaprasza na spotkanie z wykładowcami z Uniwersytetu Artuklu w Mardin (Kurdystan północny/Turcja).
W programie dwa wykłady: Dr Îbrahim Bora i Dr Tahirhana Aydina oraz dyskusja na temat bieżącej sytuacji w regionie z udziałem Dr Ömera Bozkurta.
Czas i miejsce: 18 maja godz. 17.00, Instytut Orientalistyki, al. Mickiewicza 3, sala 404.
Nowy numer biuletynu, nr 11-12
W jedenastym i dwunastym (podwójnym) numerze naszego czasopisma przedstawiamy dwa artykuły w języku angielskim i polskie opracowanie wywiadów z reprezentantami kurdyjskich instytucji kulturalnych w Turcji. Wszystkie artykuły powstały w ramach projektu badawczego.
Call for papers - konferencja międzynarodowa
Serdecznie zapraszamy Państwa do przesyłania abstraktów do wystąpienia na międzynarodowej konferencji zatytuowanej
"Uncovering The Past Towards the Future, Uniting Experiences and Values. Kurdistan in Western and Eastern Research Tradition"
którą organizujemy w dniach 24-26.10.2016 w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Nasz projekt w programie kurdyjskiej telewizji
Dr Joanna Bocheńska wzięła udział w programie telewizyjnym Hevpeyivin w Regionie Kurdystanu. Tutaj link z emisji programu.
Raport i zdjęcia z wyprawy badawczej, 2015
Z przyjemnością prezentujemy Państwu raport i zdjęcia z wyprawy badawczej do północnego Kurdystanu (Kurdystan turecki), która odbyła się w kwietniu 2015 roku, a w której skład wchodzili reprezentaci organizacji naukowych i kulturalnych z Polski, Beglii, Niemiec i Kurdystanu północnego. Raport został opracowany w języku angielskim przez Pana Krzysztofa Lalika, który dziękuje Pani Oldze Sewiłło i Panu Oskarowi Podlasińskiemu za pomoc w dokumentacji tej ekspedycji. Z raportem można się zapoznać klikając na odpowiednie jego fragmenty w dziale "Artykuły" w wersji anglojęzycznej strony: część pierwsza, druga i trzecia. Zdjęcia są dostępne w galerii.
Zdjęcia z konferencji "Kurdystan i jego mieszkańcy"
W zakładce Galeria (link) prezentujemy Państwu zdjęcia z konferencji "Kurdystan i jego mieszkańcy: perspektywy badawcze", która odbyła się w dniach 26-27.10.2015 w siedzibie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Konferencja "Kurdystan i jego mieszkańcy"
Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową zatytułowaną "Kurdystan i jego mieszkańcy: perspektywy badawcze", która odbędzie w dniach 26-27.10.2015 w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ul. Bernardyńska 3. Poniżej przedstawiamy program konferencji.
Nowy numer biuletynu
Ukazał się nowy, 10 numer biuletynu Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies, a w nim wybór poezji i prozy tworzonej przez Kurdów w języku perskim w Kurdystanie wschodnim (Iran). Autorem tłumaczeń i opracowania jest Dorota Słapa. W numerze prezentujemy poezje i opowiadania następujących twórców Beroja Akreyi, Farjada Sziri, V.M.Airu, Nahid Kabiri, Nasrin Haszemî Far, Mansura Jaquti, Pejman Esmaeili, Amira Sancabî, Alego Aşrafa Derviszjana, Farhada H. Gouran. Numer jest do pobrania tutaj.
Zajęcia 2015/2016
W nowym roku akademickim 2015/2016 zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w naszych spotkaniach seminaryjnych: Studia kurdyjskie w perspektywie postkolonialnej, które odbywać się będą co piątek o godz. 14.45 w Instytucie Orientalistyki w sali 402 przy al. Mickiewicza 3, oraz na lektorat języka kurdyjskiego (dialekt kurmandżi) prowadzony przez dr Joannę Bocheńską w sali nr. 1, w każdy czwartek w godz. 16.30-18.00.
Rzeźby Seywana Saeediana
Zapraszamy do naszej galerii do obejrzenia pięknych rzeźb Seywana Saeediana, kurdyjskiego twórcy pochodzącego z Mahabadu (Kurdystan irański), obecnie mieszkającego w Diyarbakir (Kurdystan turecki). Zdjęcia wykonano w jego pracowni w Diyarbakir w lipcu 2015 roku, są dostępne w naszej galerii pod linkiem. Fot. Joanna Bocheńska
Spotkanie
Pracownia Studiów Kurdyjskich IO UJ zaprasza na prezentację Olgi Ślepowrońskiej Z Polski do Kurdystanu i z Kurdystanu do Polski. O międzykulturowej wymianie, edukacji i czerpaniu z kurdyjskich baśni oraz spotkanie z uczestnikami projektu Znam swoje prawa/Ez mafe xwe dizanim z Kurdystanu i Europy. Spotkanie odbędzie się 19 września (sobota) o godz. 16.00 w s. 245 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1
Konferencja: Kurdystan i jego mieszkańcy
Instytut Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Pracownia Studiów Kurdyjskich UJ, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biuro Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce mają przyjemność zaprosić na konferencję naukową Kurdystan i jego mieszkańcy: perspektywy badawcze 26-27 października 2015, Kraków. Konferencja ma na celu wspomnienie profesora Leszka Dzięgla, etnologa, znawcy problematyki Kurdów i Kurdystanu w związku z przypadającą w 2015 roku 10 rocznicą jego śmierci.
Nowy numer biuletynu
Ukazał się nowy, 9 numer biuletynu Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies, a w nim polskie tłumaczenie Recueil de notices et récits kourdes servant à la connaissance de la langue, de la littérature et des tribus du Kourdistan, réunis et traduits en français par M. Alexandre Jaba consul de Russie à Erzeroum. Numer jest do pobrania tutaj.
Goście z Instytutu Żyjących Jezyków w Mardin
27 maja 2015 w Instytucie Orientalistyki gościli wykładowcy z Instytutu Żyjących Języków Uniwersytetu Artuklu w Mardin, który jest pierwszą powstałą legalnie w Turcji placówką zajmującą się językiem i kulturą kurdyjską, a także językiem i kulturą asyryjską.
Nowy numer Fritillaria Kurdica
Ukazał się nowy, podwójny numer naszego biuletynu Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies no. 7-8. Tym razem jest on wielojęzyczny. Prezentujemy w nim artykuły w języku angielskim, rosyjskim i kurdyjskim (sorani) w przekonaniu, że poszukiwanie nowej wartościowej "postkolonialnej" perspektywy badawczej musi zakładać otwartość na inne języki i sposoby przekazywania wiedzy.
Moda na wielokulturowość
Poniżej prezentujemy ideę internetowej telewizji edukacyjnej realizowaną w ramach projektu Moda na wielokulturowość realizowanego przez Fundację Obywatelska Perspektywa, z którym jako Pracownia Studiów Kurdyjskich UJ współpracowaliśmy. W ramach realizacji projektu pt. Moda na wielokulturowość – działania na rzecz integracji imigrantów Fundacja Obywatelska Perspektywa przygotowuje cykl nagrań video poświecony zagadnieniu integracji cudzoziemców (obywateli Państw Trzecich) ze społeczeństwem polskim.
Wystawa Chrisa Kutschery w Warszawie
Uniwersytet Warszawski i Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na wystawę Chrisa Kutschery Podróż fotograficzna wśród Kurdów. 40 lat historii w zdjęciach, która odbędzie się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28 w dniach 05.03-30.03.2015.
Konkurs na projekt badawczy 2015
Pracownia Studiów Kurdyjskich IO UJ ogłasza konkurs na studencki lub doktorancki projekt badawczy związany z tematyką kurdyjską do przeprowadzenia w ciągu 5-10 miesięcy w 2014/2015 roku i związany z tematyką projektu Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury w perspektywie postkolonialnej dostępną pod linkiem.
Seminaria w semestrze letnim
W semestrze letnim ponownie zapraszamy na nasze seminarium Studia kurdyjskie w perspektywie postkolonialnej. Bedą one odbywać się o stałej porze (piątki 14.45) w sali 402, al. Mickiewicza 3.
Jeszcze jedna nowa publikacja
Pod koniec roku jest nam miło przedstawić jeszcze jedną nową publikację dotyczącą sprawy kurdyjskiej:
Renata Kurpiewska-Korbut, Społeczność międzynarodowa wobec Kurdów irackich, Księgarnia Akademicka 2014
Wieczór Kurdyjski
Serdecznie zapraszamy na Wieczór Kurdyjski organizowany przez Bliskowschodnie Koło Naukowe, któremu jako Pracownia Studiów Kurdyjskich i jako zespół badawczy www.kurdishstudies.pl patronujemy.
miejsce: Przylądek Dobrej Nadziei, ul. Berka Joselewicza 2, Kraków
termin: 16.01.2015, godz. 18
Nowa książka
Mamy przyjemność przedstawić nową książkę, która powstała w ramach naszego zespołu badawczego:
Marcin Rzepka, Konfesyjność przekładu. Kulturowa historia kurdyjskich tłumaczeń Biblii, Uniwersytet Jana Pawła II, Kraków 2013
Nominacja dla baśni kurdyjskich
Polska Sekcja IBBY (International Board on Books for Youngsters) wyłoniła trzynastu kandydatów do tegorocznego miana Książki Roku w 2014 w kategorii ilustracje. Znalazły się wśród nich również Opowieści Dengbeżów. Baśnie i Bajki Kurdyjskie zilustrowane przez Paulinę Krajewską, w tłumaczeniu i opracowaniu Joanny Bocheńskiej. Jest to pierwsze wydanie książkowe literatury kurdyjskiej w Polsce i jedno z niewielu tłumaczeń tej literatury jakie ukazały się na świecie. Wydanie zostało dofinansowane przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, a książka wyszła nakładem wydawnictwa Namas. Ostateczne wyniki konkursu poznamy prawdopodobnie w grudniu.
Zapraszamy na spotkanie z Chrisem Kutscherą
Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ wraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Biurem Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce zapraszają na spotkanie z Chrisem Kutscherą, które odbędzie się na zakończenie wystawy fortografii Podróż fotograficzna wśród Kurdów. 40 lat historii w zdjęciach
termin: 7.11.2014, godz. 18.00,
miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, I piętro, lewa część korytarza
Międzynarodowe seminarium o literaturze kurdyjskiej
Zapraszamy na międzynarodowe seminarium poświęcone literaturze kurdyjskiej zatytułowane Kurdish Literature. Between Borders, Past and Modernity, które odbędzie się w Sali Bobrzyńskiego Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, 21. 10. 2014, w godzinach 10.00-13.00.
Solidarność z Kobani
Wraz z międzynarodowym gronem badaczy zajmujących się studiami kurdyjskimi wyrażamy solidarność z walczącymi z ISIS i osamotnionymi mieszkańcami Kobani - miasta w Kurdystanie zachodnim (Rojava), tj. w Syrii. Od tygodni mieszkańcy Kobani stawiają zacięty opór fundamentalistom z Państwa Islamskiego. Amerykańskie naloty skupione są w zupełnie innych regionach i nie stanowią dla Kurdów żadnego wsparcia. Kurdyjskie kantony zorganizowały się w Syrii w grudniu 2013. Od tego udawało im się bronić kurdyjskich terytoriów przed fundamentalistami. W sytuacji nasilonych ataków i braku pomocy z zewnątrz sytuacja w Kobani stała się krytyczna, za broń chwyciły kobiety i dzieci. Apelujemy do świata o uznanie kurdyjskich kantonów jako podmiotu do rozmów i wsparcie ich dramatycznych wysiłków w walce o przetrwanie.
Frittilaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies no.6
Ukazał się nowy numer naszego kwartalnika Fritillaria Kurdica.Bulletin of Kurdish Studies no. 6. Tym razem w całości jest on poświęcony współczesnej oezji kurdyjskiej.
Estetîk û etîk
W dniu 13 lipca o godz. 21.00 w kawiarni w Ikinci Yeni w Diyarbakir (kurdystan turecki) odbędzie się seminarium dr Joanny Bocheńskiej zatytułowane Estetîk û etîk? Dîmena exlaqî ya wêjeya nûjên (Estetyka i etyka. Etyczny wymiar literatury współczesnej).
Frittilaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies no.5
Zapraszamy do lektury nowego numeru naszego biuletynu Frittilaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies no.5. Tym razem prezentujemy artykuły w języku polskim i kurdyjskim. Czasopismo można ściągnąć w formie pdf tutaj.
Konkurs na projekt badawczy
Pracownia Studiów Kurdyjskich IO UJ ogłasza konkurs na studencki lub doktorancki projekt badawczy związany z tematyką kurdyjską do przeprowadzenia w ciągu 5-10 miesięcy w 2014/2015 roku i związany z tematyką projektu Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury w perspektywie postkolonialnej dostępną pod linkiem.
Seminarium i inne zajęcia
W nowym roku akademickim 2013/2014 zapraszamy ponownie na seminarium Studia kurdyjskie w perspektywie postkolonialnej, które odbywać się będzie w Instytucie Orientalistyki w każdy piątek o godz. 13.00 w sali 404, ul. Mickiewicza 3. a także na lektorat języka kurdyjskiego dla poczatkujących (dialekt sorani) i dwa wykłady.
Opowieści Dengbeżów
Nakładem Wydawnictwa Namas ukazała się właśnie książka Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie ze zbioru rodziny Calil. Baśnie zostały przetłumaczone z języka kurdyjskiego (dialektu kurmandżi), opatrzone wstępem i opracowane przez Joannę Bocheńską oraz zilustrowane przez Paulinę Krajewską. Publikacja została dofinansowana ze środków Wydziału Filologicznego UJ.
Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies. no. 3,4
Ukazał się nowy - tym razem podwójny - numer naszego kwartalnika Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies no. 3,4.
Jest do pobrania tutaj.
Spotkanie ze sztuką kurdyjską
Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ oraz Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zapraszają na wykład Barişa Seyitvana Sztuka i artyści w Kurdystanie północnym (Turcja), środa 26.03.2014, Arteteka WBP w Krakowie, ul. Rajska 12, I piętro (wejście od ulicy Szujskiego)
Kurdyjskie wesela
W ramach odbywającego się w Krakowie Miesiąca Kurdyjskiego zapraszamy na prezentację dr. Marii Giedz Kurdyjskie wesela. Spotkanie odbędzie się w sobotę o godz. 16.00 i w niedzielę o godz. 11.00 w Galerii Bronowice w Krakowie (poziom 0).
Drugi numer naszego czasopisma
Przedstawiamy drugi numer naszego czasopisma Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies. Tym razem jest on adresowany do polskiego czytelnika, ponieważ zawiera polskie tłumaczenia kurdyjskiej literatury współczesnej, cztery opowiadania kurdyjskich pisarzy i cztery wiersze kurdyjskiej poetki w tłumaczeniu Joanny Bocheńskiej.
Nasz projekt w programie Rawêj
Projekt badawczy Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej i Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ były tematem programu telewizyjnego Rawêj kurdyjskiej telewizji Stêrk TV mającej swoją siedzibę w Brukseli.
Pierwszy numer naszego czasopisma
Ukazał sie pierwszy numer naszego czasopisma Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies no.1
Seminarium Projektu
Począwszy od 19 marca realizowaliśmy cotygodniowe seminaria (piątek, 18.15, goszcząc w Sali 404 Zakładu Turkologii IO UJ) dyskutując nad wybranymi zagadnieniami postkolonializmu i studiów kurdyjskich.
Wyjazd badawczy do Kurdystanu 2013
Przełom czerwca i lipca (19.06-27.07.2013) spędziliśmy na wyjeździe badawczym w Kurdystanie. Byliśmy między innymi w Stambule, Diyarbakirze, Mardinie, Bazidzie/Doğubayazıt (Turcja) oraz Hawlerze/Erbilu (Irak).
Dziedzictwo tradycji jezydzkiej
Serdecznie zapraszamy na międzynarodowe seminarium zatytułowane The Diverse Heritage of Yezidi Tradition, które odbędzie się 13. 11 w Sali Bobrzyńskiego Collegium Maius w godzinach 10.00-15.00. Seminarium dedykowane jest pamięci Ordixanê Calîla wybitnego kurdyjskiego badacza folkloru.
Promocja książki
Zapraszamy na promocję książki Andrzeja Pisowicza, Andrzeja Bartczaka i Farhanga Muhammada Gramatyka kurdyjska sorani, wariant używany w Erbilu wydanej nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademicka 2012. Spotkanie odbędzie się 11.XII. 2013 o godz. 17.00 w Kurdyjskim Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie, Rynek Głowny 39/8, III p.
Drzwi do raju. Kurdystan iracki z innej perspektywy.
Wystawa fotografii Joanny Bocheńskiej
Wystawa dedykowana jest pamięci Edwarda Walida Saida
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
21.03.2013 - 30.04.2013