A A A

rezultat projektu

Mamy przyjemność poinformować, że książka Rediscovering Kurdistan's Cultures and Identities: The Call of The Cricket ukazała się właśnie w wersji elektronicznej nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan. Wkrótce ukaże się też wersja drukowana.

 

Książka, pod redakcją dr Joanny Bocheńskiej, pracownika Instytutu Orientalistyki UJ, jest owocem 5 letniego projektu badawczego finansowanego w latach 2013-2018 przez NCN w ramach programu SonataBis1 zatytułowanego Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej oraz dwóch indywidualnych projektów badawczych, również zrealizowanych na UJ, zatytułowanych Konstruowanie tożsamości etnicznej wśród młodych Kurdów w Stambule (dr Karol Kaczorowski, program Preludium) i Eros i Perła w jezydzkiej kosmogonii (dr Artur Rodziewicz, program Fuga).

 

 

Książka składa się z siedmiu rozdziałów wraz ze wstępem. Część 2 poświęcona jest przemianom etycznym w kurdyjskiej literaturze i filmie (Joanna Bocheńska, UJ, IO), część 3 kurdyjskim instytucjom kulturalnym (Renata Kurpiewska-Korbut, badacz niezależny), część 4 społecznym negocjacjom tożsamości przez kurdyjskich migrantów w Stambule (Karol Kaczorowski, Katedra Studiów Europejskich UEK), część 5 roli tłumaczeń Biblii na język kurdyjski w XIX wieku (Marcin Rzepka UPJPII), część 6 kształtowaniu tożsamości Chaldejsko-Asyryjskiej w relacji z Kurdami w dzisiejszym Kurdystanie irackim (Krzysztof Lalik, doktorant UJ, IBDW), oraz część 7 - tożsamości Jezydów wyrażonej w tradycyjnych tekstach religijnych tej mniejszości (Artur Rodziewicz, UJ IO).

 

Więcej informacji pod linkiem.