A A A

ALCITfem

 • ALCITfem

  Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze (ALCITfem) to interdyscyplinarny projekt badawczy obejmujący studia literackie, antropologiczne, genderowe i społeczne. Z punktu widzenia metod i zaplecza teoretycznego łączy on humanistykę i badania społeczne poprzez współpracę następujących instytutów: Pracowni Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (PSK IO UJ, Kraków), Centrum Studiów Genderowych Uniwersytetu Oslo (STK, Senter for Tverrfaglig Kjonnsforskning), Centrum Zaawansowanych Studiów Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK), Fafo, Instytutu Badań Pracy i Społecznych (Oslo) i Muzeum Azji i Pacyfiku (Warszawa). Projekt finansowany jest w ramach programu Grieg Narodowego Centrum Nauki, z Funduszy Norweskich.

 • Kobieta, życie, wolność - wystawa

  Wystawa fotograficzna: Jin, jiyan, azadî (Kobieta, życie, wolność) - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze. Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa: 14.05 - 30.06.2021. „Jin, jiyan, azadî” (Kobieta, życie, wolność) to znany kurdyjski slogan używany w szczególności przez Kurdów w Turcji i Syrii dla propagowania walki zbrojnej podejmowanej przez kurdyjskie kobiety oraz ich zaangażowania politycznego i społecznego w innych częściach Kurdystanu, tj. także w Iranie i Iraku. To także tytuł innej dostępnej online wystawy fotograficznej autorstwa Sonji Hamad, która poświęcona jest partyzantkom walczącym w Syrii. Od początku wojny toczącej się w tym kraju w doniesieniach światowych mediów dominuje wizerunek kurdyjskich bojowniczek, kierując uwagę globalnej opinii publicznej na odważne kobiety walczące z tzw. Państwem Islamskim w Syrii. Jednocześnie niewiele wiadomo o życiu codziennym kurdyjskich kobiet, które w ostatnich dziesięcioleciach uległo gwałtownej transformacji. Mało mówi się także na temat innych form ich społecznego zaangażowania. Z powodzeniem pełnią role nauczycielek, studentek, pracownic, lekarek czy aktywistek. Główną ideą wystawy jest więc prezentacja tych mniej znanych aspektów życia codziennego i zmagań kurdyjskich kobiet.

 • Krakowskie seminarium ALCITfem

  W dniach 4-6.10.2021 odbyło się nasze pierwsze seminarium w projekcie. Z uwagi na okoliczności pandemii nasze dyskusje odbywały się w formie hybrydowej, w sali Colegium Maius i w przestrzeni online.

 • Mulher, Vida, Libertade - vida diária e envolvimiento social das mulheres curdas

  W październiku i listopadzie nasza wystawa Jin, jiyan, azadî (Kobieta, życie, wolność) - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze została pokazana w Casa da Horta w Porto w Portugalii jako Mulher, Vida, Libertade - vida diária e envolvimiento social das mulheres curdas no Curdistão e na Diáspora. Otwarciu wystawy w dniu 9.10 towarzyszyło seminarium Życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze podczas którego Hüseyin Rodi Keskin i Joanna Bocheńska opowiadali o swoich badaniach i o głównych założeniach projektu ALCITfem.

 • Nasze seminarium w Oslo

  W dniach 4-7.04.2022 naszemu zespołowi udało się spotkać w pełnym składzie pokonując przeszkody pandemii. Spędziliśmy cztery dni na fascynujących dyskusjach. Zapraszamy do obejrzenia panelu Kurdish migration. What are the latest developments and how does gender matter?, który odbył się 5.04 w ramach cyklu Śniadań Fafo. Prezentacje z panelu dostępne są pod linkiem. Poniżej przedstawiamy plan seminarium a zdjęcia znajdują się pod linkiem w galerii.

 • Publikacje - rezultaty naszego projektu

  Poniżej przedstawiamy publikacje będące rezultatem naszego projektu.