A A A

AKTUALNOŚCI

 • Wywiad z Mehmetem Dicle

  Nakładem Wydawnictwa Akademickiego Dialog ukazało się właśnie polskie tłumaczenie opowiadań kurdyjskiego pisarza Mehmeta Dicle. Zbiór dwudziestu dwóch opowiadań zatytułowany Gorączka został przetłumaczony przez Joannę Bocheńską. Publikacja ukazuje się dzięki finansowemy wsparciu Uniwersytetu Jagiellońskiego i firmy KebabKing. Zanim książka się pojawi, zapraszamy do lektury wywiadu z pisarzem.

 • Poszukujemy wykonawcy do projektu badawczego

  Pracownia Studiów Kurdyjskich poszukuje chętnych do udziału jako wykonawcy w projekcie badawczym Obywatele świata: Współczesna literatura kurdyjska i proces kształtowania dziedzictwa kulturowego jako sposoby transformacji i rewitalizacji kurdyjskiego języka i tradycji ustnej. Wymagane, posiadanie dorobku naukowego i zainteresowań związanych z powyższym tematem oraz płynna znajomość języków kurdyjskiego (dialekty kurmandżi, zaza i sorani) oraz angielskiego. Zgłoszenia można nadsyłać mailem na adres  joanna.bochenska@kurdishstudies.pl do dnia 30.06.2020.

 • Zapraszamy na kurs Zazaki

  Pracownia Studiów Kurdyjskich i Zakład Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego mają przyjemność zaprosić na pierwszy w Polsce lektorat: dialektu ZAZA

  Piątki: 14.45-16.15 Instytut Orientalistyki, Mickiewicza 3, s. 4. Pierwsze zajęcia: 06.03.2020. Prowadzenie: Rodî Keskin, Zubeyde Beyaz, Esat Şanlı, Joanna Bocheńska

 • autor: Runak Resulpur

  Solidarność z Rożawą. Wezwanie do działania

  My, niżej podpisani pracownicy i pracownice uczelni wyższych, zarówno zajmujący się tematyką Bliskiego Wschodu, jak i wszyscy ci, którym drogie są uniwersalne wartości życia i godności człowieka, pokój oraz prawa człowieka, stoimy solidarnie z mieszkańcami Północnej i Wschodniej Syrii – Rożawy. Jesteśmy dziś z Kurdami, Arabami, Ormianami, Asyryjczykami i wszystkimi innymi grupami etnicznymi i religijnymi.

 • Nowe studia z językiem kurdyjskim!

  W roku akademickim 2019/20120 Zakład Iranistyki i Pracownia Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ zapraszają na studia II stopnia (magisterskie) z rozszerzonym językiem perskim i kurdyjskim. Są to pierwsze w Polsce studia z językiem kurdyjskim! Znajomość języka kurdyjskiego, ani perskiego nie jest wymagana, natomiast studenci iranistyki, którzy zdobyli licencjat na I stopniu studiów iranistycznych mogą kontynuować naukę perskiego na wyższym poziomie. Zarejestruj się!

 • Sesja o Abdullahu Jalalu Fatahu

  Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pracownia Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Biuro Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce zapraszają na sesję naukową Abdullah Jalal Fatah i pierwsza praca doktorska o tematyce kurdyjskiej obroniona w Polsce w 1978 roku, która odbędzie się 14 maja o godz. 18.00 w Instytucie Socjologii UW, ul. Karowa 18, sala 112, I piętro.

 • Spotkanie z twórczością Ebrahima Alipoora

  W środę 17.04 i w czwartek 18.04 zapraszamy na spotkanie z Ebrahimem Alipoorem, reżyserem, fotografem i podróżnikiem z Kurdystanu irańskiego, jego filmem, zdjęciami i opowieściami z podróży. Spotkania odbywają się w ramach cyklu Sufizm w Krakowie, pełny program poniżej w formacie pdf. Ponadto 23 kwietnia (wtorek) zapraszamy na projekcję filmu Alipoora w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

 • Zapraszamy na promocję

  Serdecznie zapraszamy na spotkania promocyjne naszej książki Rediscovering Kurdistan's Cultures and Identities: The Call of The Cricket, Palgrave Macmillan 2018.

  Warszawa: 26.02.2019, godz. 18.00, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

  Kraków: 14.03.2019, godz. 18.00, Rynek Główny 34, III piętro

 • rezultat projektu

  Mamy przyjemność poinformować, że książka Rediscovering Kurdistan's Cultures and Identities: The Call of The Cricket ukazała się właśnie w wersji elektronicznej nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan. Wkrótce ukaże się też wersja drukowana.

 • Archiwum wiadomości 2013-2018

  W poniższej sekcji przedstawiony jest zestaw wiadomości i wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Pracownię Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ w latach 2013-2018. Ogromna większość działań związana była z realizacją projektu badawczego Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej finansowanego w ramach programu SonataBis1 Narodowego Centrum Nauki w latach 2013-2018.