A A A

AKTUALNOŚCI

 • Zapraszamy na kurs Zazaki

  Pracownia Studiów Kurdyjskich i Zakład Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego mają przyjemność zaprosić na pierwszy w Polsce lektorat: dialektu ZAZA

  Piątki: 14.45-16.15 Instytut Orientalistyki, Mickiewicza 3, s. 4. Pierwsze zajęcia: 06.03.2020. Prowadzenie: Rodî Keskin, Zubeyde Beyaz, Esat Şanlı, Joanna Bocheńska

 • autor: Runak Resulpur

  Solidarność z Rożawą. Wezwanie do działania

  My, niżej podpisani pracownicy i pracownice uczelni wyższych, zarówno zajmujący się tematyką Bliskiego Wschodu, jak i wszyscy ci, którym drogie są uniwersalne wartości życia i godności człowieka, pokój oraz prawa człowieka, stoimy solidarnie z mieszkańcami Północnej i Wschodniej Syrii – Rożawy. Jesteśmy dziś z Kurdami, Arabami, Ormianami, Asyryjczykami i wszystkimi innymi grupami etnicznymi i religijnymi.

 • Nowe studia z językiem kurdyjskim!

  W roku akademickim 2019/20120 Zakład Iranistyki i Pracownia Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ zapraszają na studia II stopnia (magisterskie) z rozszerzonym językiem perskim i kurdyjskim. Są to pierwsze w Polsce studia z językiem kurdyjskim! Znajomość języka kurdyjskiego, ani perskiego nie jest wymagana, natomiast studenci iranistyki, którzy zdobyli licencjat na I stopniu studiów iranistycznych mogą kontynuować naukę perskiego na wyższym poziomie. Zarejestruj się!

 • Sesja o Abdullahu Jalalu Fatahu

  Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pracownia Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Biuro Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce zapraszają na sesję naukową Abdullah Jalal Fatah i pierwsza praca doktorska o tematyce kurdyjskiej obroniona w Polsce w 1978 roku, która odbędzie się 14 maja o godz. 18.00 w Instytucie Socjologii UW, ul. Karowa 18, sala 112, I piętro.

 • Spotkanie z twórczością Ebrahima Alipoora

  W środę 17.04 i w czwartek 18.04 zapraszamy na spotkanie z Ebrahimem Alipoorem, reżyserem, fotografem i podróżnikiem z Kurdystanu irańskiego, jego filmem, zdjęciami i opowieściami z podróży. Spotkania odbywają się w ramach cyklu Sufizm w Krakowie, pełny program poniżej w formacie pdf. Ponadto 23 kwietnia (wtorek) zapraszamy na projekcję filmu Alipoora w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

 • Zapraszamy na promocję

  Serdecznie zapraszamy na spotkania promocyjne naszej książki Rediscovering Kurdistan's Cultures and Identities: The Call of The Cricket, Palgrave Macmillan 2018.

  Warszawa: 26.02.2019, godz. 18.00, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

  Kraków: 14.03.2019, godz. 18.00, Rynek Główny 34, III piętro

 • rezultat projektu

  Mamy przyjemność poinformować, że książka Rediscovering Kurdistan's Cultures and Identities: The Call of The Cricket ukazała się właśnie w wersji elektronicznej nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan. Wkrótce ukaże się też wersja drukowana.

 • Archiwum wiadomości 2013-2018

  W poniższej sekcji przedstawiony jest zestaw wiadomości i wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Pracownię Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ w latach 2013-2018. Ogromna większość działań związana była z realizacją projektu badawczego Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej finansowanego w ramach programu SonataBis1 Narodowego Centrum Nauki w latach 2013-2018.