A A A
  • by K.Krzywicka
    by K.Krzywicka

Polityka, ekologia, aktywizm: Kobiety kurdyjskie wobec katastrofy klimatycznej w Zachodniej Azji

Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny Polityka, ekologia, aktywizm: Kobiety kurdyjskie wobec katastrofy klimatycznej w Zachodniej Azji towarzyszący wystawie Kobieta, życie, wolność. Praca kurdyjskich kobiet oczami kurdyjskich fotografek. Panel odbędzie się w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie ul. Solec 24,w dniu 23.11.2023 (czwartek) o godz. 18.00.

 

 

Wątki ekologicznie odgrywają coraz większą rolę w studiach poświęconych Azji zachodniej (Bliskiemu Wschodowi). Zmiany klimatyczne, pustynnienie, zanieczyszczenie, inwestycje w infrastrukturę czy w końcu środowiskowe konsekwencje wojny, stanowią czynniki kształtujące rzeczywistość społeczną w regionie zarówno na poziomie wielkiej polityki trafiającej na pierwsze strony gazet jak i życia codziennego. W akademickich badaniach prowadzonych w regionie coraz więcej miejsca poświęca się problematyce ekologii i kryzysu. Jednocześnie w wielu krajach południowo-zachodniej Azji powstają i rosną ruchy oddolne, podejmujące problematykę środowiskową, często w skrajnie niesprzyjającym kontekście autorytarnych rządów, trudnych warunków materialnych czy konfliktów zbrojnych.

 

 

W trakcie naszego spotkania przyjrzymy się doświadczeniu katastrofy klimatycznej i polityce natury z perspektywy Kurdystanu, skupiając się przede wszystkim na doświadczeniach i aktywnościach kurdyjskich kobiet. Dzięki transgranicznej naturze regionu jakim jest Kurdystan, przyjrzymy się problemom obecnym w trzech różnych krajach – Turcji, Syrii, Iraku i Iranie. Nieco dokładniej spojrzymy na sytuację w północno-wschodniej Syrii – Rożaiwe i Turcji. Zwrócimy uwagę również na powiązania pomiędzy kurdyjskimi społecznościami podzielonymi przez granice państwowe. Ze względu na udział osób za zagranicy, spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

 

 

W panelu wezmą udział:

 

Marcin Skupiński: antropolog społeczny, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego i stypendysta w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w Krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym w ramach projektu ALCITfem. Prowadził badania terenowe w północno-wschodniej Syrii skupiając się na zagadnieniach ekologii politycznej.

 

Cansu Yumusak: psycholożka społeczna. Aktywistka na rzecz ekologii w Turcji związana z siecią Polen Ecology Group, działającej na rzecz sieciowania i edukacji aktywistów i aktywistek ekologicznych aktywnych w różnych regionach Turcji.

 

Dobrosława Wiktor – Mach: socjolożka, badaczka w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w Krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym. Członkini zespołu ALCITfem. Interesuje się socjologią ruchów społecznych i ekologią polityczną, prowadziła badania w Turcji, Iraku i Iranie.

 

Prowadzenie: Karol Kaczorowski, badacz w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w Krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym, członek zespołu ALCITfem.

 

Zapraszamy do galerii