A A A

Umȋd Demȋrhan

Umȋd Demȋrhan pochodzi i mieszka w Kurdystanie północnym (Turcja), w mieście Bazȋd (tur. Doğubayazıt). Jest leksykografem, językoznawcą, pisarzem, poetą, nauczycielem języka kurdyjskiego i tłumaczem. W 1993 roku rozpoczął studia na wydziale języka i literatury arabskiej Uniwersytetu Al –Azhar w Kairze. Ponieważ decyzją tureckich władz państwowych dyplomy tego uniwersytetu zostały w tamtych latach unieważnione, porzucił studia na Al-Azhar i podjął studia prawnicze na Uniwersytecie w Chartumie w Sudanie. Ponieważ jednak nie uzyskał przedłużenia ważności paszportu musiał wrócić do Kurdystanu. Podczas pobytu w Sudanie zakończył Instytut Nauczania Języka Angielskiego (English Language Teaching Institute of Sudan - ELTIS).

 

Po powrocie, w latach 2000-2001 studiował po kurdyjsku i po arabsku metodologię religioznawstwa w klasycznej muzułmańskiej medresie w Bazidzie. W latach 2002-2004 dzięki kontaktom handlowym z Iranem nauczył się języka perskiego. W 2005 roku odbył Instytucie Kurdyjskim w Stambule kurs języka kurdyjskiego dla nauczycieli i otrzymał certyfikat nauczyciela tego języka. Przez 6 miesięcy był redaktorem naczelnym strony internetowej www.yekbun.com. W latach 2010-2012 nauczał w Bazidzie języka kurdyjskiego, obecnie zajmuje sie pracą badawczą i tłumaczeniami. Oprócz języka kurdyjskiego włada tureckim (zna także osmański i azerski), arabskim, perskim i angielskim. Jest członkiem komitetu redakcyjnego czasopisma Kurmancȋ (Kurmandżi) Instytutu Kurdyjskiego w Paryżu, bierze udział w spotkaniach regionalnych komitetu organizowanych w północnym Kurdystanie (zebranie 51 miało miejsce w Bazidzie w 2012 roku, spotkanie 52 w Merdinie w 2013 roku).

 

kontakt: umid.demirhan@kurdishstudies.pl

  • Wybrane publikacje

    Umîd Demîrhan jest pierwszym pochodzącym z Kurdystanu pólnocnego autorem słownika kurmandżi-kurmandżi pt.: Ferhenga Destî - kurdî bi kurdî (Podręczny słownik kurdyjsko-kurdyjski), opublikowanego w Stambule i w Bazidzie (2008).