A A A

spotkanie z Panem Hêminem Hawramim

W dniu pierwszego czerwca gościł na Wydziale Filologicznym i w Instytucie Orientalistyki Pan Hêmin Herwami, doradca ds. międzynarodowych prezydenta Regionu Kurdystanu Masuda Barzaniego wraz z Panem Amirem Grigisem, kierownikiem sekcji ds. współpracy europejskiej w biurze Demokratycznej Partii Kurdystanu, absolwentem UW, autorem wydanej w Polsce publikacji Sprawa kurdyjska w XX wieku. Wizyta kurdyjskiej delegacji realizowana była na zaproszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W jej programie oprócz Warszawy znalazł się również Kraków i Uniwersytet Jagielloński, jako główny ośrodek studiów kurdyjskich w Polsce i jeden z niewielu na świecie.

 

Goście z Kurdystanu zostali przyjęci przez Panią Dziekan Wydziału Filologicznego Prof. Elżbietę Górską oraz Panią Dyrektor Instytutu Orientalistyki Prof. Barbarę Michalak-Pikulską. Tematem rozmów była perspektywa ściślejszej współpracy na rzecz rozwoju studiów kurdyjskich na UJ. Pan Hawrami podkreślał również intensywny rozwój szkolnictwa i edukacji w Kurdystanie i wskazywał iż Kurdom bardzo zależy na zmianie sposobu postrzegania przez świat zewnętrzny. Obecnie obraz Kurda jest kojarzony prawie wyłącznie z bojownikiem o wolność i uchodźcą, a zdecydowanie powinien uwzględniać również istnienie bogatej kurdyjskiej kultury i dorobku intelektualnego.

 

Kolejne spotkanie, z polskimi i kurdyjskimi studentami, zorganizowane przez Pracownię Studiów Kurdyjskich odbyło się w Instytucie Orientalistyki. Pan Hawrami opowiadał o bliskiej perspektywie przeprowadzenia w Kurdystanie referendum niepodległościowego, a także odpowiadał na liczne pytania dotyczące bieżącej sytuacji w regionie. Spotkania odbywały się w języku kurdyjskim (dialekcie sorani) i po angielsku.