A A A
  • Eta Nehaye, Sine 2018, fot. JB
    Eta Nehaye, Sine 2018, fot. JB

spotkanie z Eta Nehayi

Kawiarnia Bonobo, Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ  oraz Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji zapraszają na spotkanie z Eta Nehayi, kurdyjskim pisarzem z Iranu piszącym w dialekcie sorani języka kurdyjskiego. Prowadzenie i tłumaczenie dr Joanna Bocheńska.

Miejsce: Kawiarnia Bonobo, Mały Rynek 4

Czas: Worek, 24 kwietnia, godz. 18.00

 


Kurdystan irański lub jak chcą Kurdowie „Kurdystan wschodni” lub tzw. Rojhilat (Wschód) to jedna z najmniej znanych części Kurdystanu. Od wielu lat nie toczą się tam na większą skalę działania zbrojne i dlatego w porównaniu z innymi częściami kurdyjskiej ojczyzny obszar ten gości w międzynarodowych mediach najrzadziej. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że nie zasługuje na uwagę z innych powodów. Mimo ograniczonych swobód w Islamskiej Republice Iranu działalność kulturalna Kurdów irańskich rozwijana w miastach takich jak Sine (Sanandadż), Bane, Mahabad czy Kirmanszach zwraca uwagę. Większość polskich odbiorców kojarzyć ją może z twórczością znanego kurdyjskiego reżysera Bahmana Ghobadiego. Region ten jest nawet nieraz określany przez samych Kurdów jako „jedyny prawdziwy Kurdystan” to znaczy miejsce, którego nie dotknęła w takim dużym stopniu wyniszczająca asymilacja i nie zawsze wyszukana „nowoczesność”.

 

Eta Nehayi urodził się w 1960 roku w Bane, niewielkim górskim miasteczku na pograniczu irańsko-irackim. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel. Po rewolucji 1979 roku za działalność polityczną spędził jakiś czas w więzieniu. Wkrótce potem zdecydował poświęcić się pisarstwu w swoim ojczystym języku. W 1993 opublikował pierwszy zbiór opowiadań. Od tego czasu ukazały się dwa inne, a także trzy powieści i wiele artykułów krytyczno-literackich zarówno po kurdyjsku, jak i po persku. W 2002 Eta Nehayi wraz z innymi intelektualistami założył w Teheranie Instytut Języka Kurdyjskiego, któremu przez wiele lat przewodził. Otrzymał nagrody literackie wydawnictwa Aras (Erbil/Kurdystan iracki, 2005) i znanego kulturalnego Festiwalu Gelaweż (Sulejmaniya/ Kurdystan iracki, 2008). Jest także autorem tłumaczeń na język kurdyjski literatury światowej.

 

 

Patrz również:
Kurdystan irański w fotografii Joanny Bocheńskiej, portrety:
Proza Kurdów piszących po persku w tłumaczeniu Doroty Słapy: