Programy telewizyjne i video
Poniżej przedstawiamy linki do programów telewizyjnych:
Pencereya Kurdî (Kurdyjskie okno) - dr Joanna Bocheńska była gościem programu dr Ibrahima Seydo-Aydogana przedstawiającego cykl spotkań z zagranicznymi badaczami, mówiącymi po kurdyjsku i zajmującymi się kulturą kurdyjską. Każdy z cyklu programów jest również opowieścią o mieście, w tym wypadku o Krakowie. Program został wyemitowany w kurdyjskiej telewizji Kurdistan24. Można obejrzeć go pod linkiem.
Dr Joanna Bocheńska była gościem kurdyjskiej telewizji Rudaw, mającej swoją siedzibę w Regionie Kurdystanu (Irak). Dr Bocheńska została zaproszona do programu Kawy Emina pt. Hevpeyivin (Wywiad) podczas udziału w 19 festiwalu kultury kurdyjskiej Gelawej w Sulejmaniji 18-24.XI (Kurdystan iracki). W programie Hevpeyivin, w dialekcie sorani języka kurdyjskiego, opowiadała o niemal dwustuletniej historii kontaktów polsko-kurdyjskich, historii studiów kurdyjskich w Polsce, współczesnych projektach badawczych realizowanych między obydwoma krajami. Program Hevpeyivin został wyemitowany we wtorek 01.12.2015. Obecnie jest dostępny pod poniższym linkiem w internecie.
Projekt badawczy Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej i Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ były tematem programu telewizyjnego Rawêj kurdyjskiej telewizji Stêrk TV mającej swoją siedzibę w Brukseli. Program Rawêj jest realizowany przez znanego kurdyjskiego dziennikarza i publicystę Hassana Qazi (Ghazi) . Dr Joanna Bocheńska była trzecim w historii programu zagranicznym gościem mówiącym po kurdyjsku (w dialekcie kurmandżi). Podczas trwającej prawie godzinę rozmowy emitowanej na żywo w niedzielni wieczór (8.12.2013) opowiadała o długiej tradycji polskich kontaktów z Bliskim Wschodem, ale przede wszystkim o historii studiów orientalistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, polskich pionierach badań kurdyjskich (dyplomatach w służbie carskiej Rosji: Auguście Kościeszy- Żabie, Aleksandrze Chodźko, oraz pracownikach Uniwersytetu Jagiellońskiego Prof. Leszku Dzięglu i Prof. Andrzeju Pisowiczu), powstaniu i celach działaności Pracowni Studiów Kurdyjskich Zakładu Iranistyki Instytutu Orientalistyki UJ oraz projekcie badawczym Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej realizowanym w ramach wspacia Narodowego Centrum Nauki. Program jest dostępny pod linkiem
شێوازهكانی دهستهبهركردنی سهرچاوهی ماڵی بۆ لێكۆڵینهوه له ئهورووپا
(Pozyskiwanie środków na badania naukowe), wykład Joanny Bocheńskiej w IRDK/ Institute of Research and Developement - Kurdistan (Erbil), dostępny pod linkiem
Dr Artur Rodziewicz - udział w kurdyjskojęzycznym programie portalu EzidiPress na temat asymilacji Jezydów w Armenii. Program dostępny jest pod linkiem.