A A A

Konferencja: Kurdystan i jego mieszkańcy

Instytut Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Pracownia Studiów Kurdyjskich Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Biurem Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce mają przyjemność zaprosić na konferencję naukową Kurdystan i jego mieszkańcy: perspektywy badawcze 26-27 października 2015, Kraków. Konferencja ma na celu wspomnienie profesora Leszka Dzięgla, etnologa, znawcy problematyki Kurdów i Kurdystanu w związku z przypadającą w 2015 roku 10 rocznicą jego śmierci.

 

Upamiętniając wkład wybitnego polskiego naukowca w rozwój studiów kurdyjskich Organizatorzy proponują refleksję nad tematem, który w ostatnich latach przykuwa coraz więcej uwagi w świecie. Celem konferencji jest także dyskusja nad kondycją i stanem badań poświęconych Kurdystanowi – przestrzeni tak wyjątkowo zróżnicowanej o rosnącym znaczeniu geostrategicznym. Zachęcając do udziału wszystkich zainteresowanych organizatorzy sugerują następujące bloki tematyczne:

 

∙ polskie badania Kurdystanu oraz Bliskiego Wschodu (dawne i obecne)

∙ problematyka definiowania Kurdystanu: reprezentacje i autoprezentacje

∙ metody i metodologie w badaniach Kurdystanu

∙ rozumienie świata, zachwyt, krytyka: kultura kurdyjska w poszukiwaniu odbiorcy i języka komunikacji ze światem zewnętrznym

∙ Kurdystan jako przestrzeń relacji: narodowości, języki, religie

∙ Kurdystan w kontekście międzynarodowym.

 

Zgłoszenia, zawierające imię, nazwisko, afiliację, tytuł wystąpienia oraz streszczenie, prosimy przesyłać do 15 września 2015 roku na adres ochc@upjp2.edu.pl Informacja o przyjęciu referatu: do 30 września. Opłata konferencyjna wynosi 100 zł. Organizatorzy planują publikację materiałów w formie recenzowanej monografii lub w postaci numeru czasopisma. Konferencja odbędzie się w Krakowie, w budynkach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

 

Dodatkowe informacje:

ochc@upjp2.edu.pl

marcin.rzepka@kurdishstudies.pl

joanna.bochenska@kurdishstudies.pl

krzysztof.lalik@kurdishstudies.pl

 

Zapraszamy również do udziału w konferencji doktorantów.

 

Komitet honorowy Konferencji: Prof. Andrzej Pisowicz, Ks. Prof. Krzysztof Kościelniak, Dr hab. Marcin Brocki, Dr hab. Maciej Kurcz,  Ziyad Raoof, - Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

 

Organizatorzy: Marcin Rzepka, Joanna Bocheńska, Renata Kurpiewska-Korbut, Krzysztof Lalik, Karol Kaczorowski, Maciej Kurcz, Artur Rodziewicz, Dalzar Nashwan Saalem; Özgür Söner