A A A
  • Wizyta w szkole ormiańskiej
    Wizyta w szkole ormiańskiej

Spotkania w ramach projektu "Znam swoje prawa"

Po wizytach zeszłorocznej w Brukseli i tegorocznej w Kurdystanie tureckim do Krakowa przyjechali goście z Instytutu Kurdyjskiego w Brukseli i Kurdi Der w Diyarbakir. Program pobytu w Małopolsce obejmował w sobotę wizytę w szkole ormiańskiej prowadzonej od lat pod auspicjami Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie w szkole dr Maciejowi Janikowi, Prezesowi OTK, i nauczycielkom, które cierpliwie i z otwartością opowiadały nam o historii i zasadach działalności szkoły.

 

Po południu również w budynku WBP odbyło się spotkanie z psycholożką Olgą Ślepowrońską pt.: "Z Polski do Kurdystanu i z Kurdystanu do Polski. O międzykulturowej wymianie, edukacji i czerpaniu z kurdyjskich baśni." W czasie tej prezentacji mogliśmy się zapoznać z kulisami niezwykle oryginalnego przedsięwzięcia, jakie od lat realizuje Pani Olga w Kurdystanie, a które polega na pracy poprzez wspólną zabawę nad ekspresją emocji u dzieci doświadczonych przez traumę wojny i przesiedleń. Praca ta ma duże znaczenie dla rozwoju osobowościowego tych dzieci i została doceniona przez Kurdów i, co najważniejsze, przynosi pozytywne rezultaty, także dla zaangażowanych w nią wolontariuszy, którzy nie tylko uczą dzieci nowych zabaw i radzenia sobie ze stresem i przykrą rzeczywistością, lecz także sami poznają bogactwo kultury kurdyjskiej.

 

W niedzielę rano, 20 września, odbyło się z kolei spotkanie w liceum w Bochni, na którym jego dyrektor przedstawił referat pt.: „Nasze trudne doświadczenia nauczania języka polskiego od roku 1795 na przykładzie historii wybranej szkoły”. Słuchacze mieli okazję, by dowiedzieć się o warunkach i metodach w jakich polskim nauczycielom przyszło uczyć młode pokolenia Polaków ich ojczystego języka w rzeczywistości życia pod zaborami czyli sytuacji nie tylko braku wsparcia strukturalnego ze strony państwa polskiego, lecz trudności i szykan ze strony okupujących je państw sąsiednich.

 

Zdjęcia z wymienionych spotkań można obejrzeć tutaj Galeria