A A A

Proces pojednania

13.12.2013

Karol Kaczorowski

Proces pojednania na linii rząd Turecki - PKK, z perspektywy protestów wokół likwidacji Parku Gezi i ostatnich wydarzeń w Turcji.


W związku z szybkim wzrostem gospodarczym oraz Arabską Wiosną, Turcja w ostatnich latach zyskała znaczącą pozycję na arenie międzynarodowej. Mijający rok przyniósł kolejne plany reform, proces pokojowy z Partią Pracujących Kurdystanu oraz znaczące ochłodzenie wizerunku tureckiego rządu za sprawą protestów wokół Parku Gezi. Chociaż organizacje kurdyjskie nie zajęły oficjalnego stanowiska w sprawie wakacyjnych protestów to wielu Kurdów uczestniczyło w manifestacjach (w tym posłowie). Warto pamiętać, że w tym samym czasie odbywały się także protesty zorganizowane przez Kurdów, między innymi przeciwko budowie bazy wojskowej w Lice niedaleko Diyarbakiru.

 

Celem referatu będzie dyskusja nad współczesną sytuacją Kurdów w Turcji zwłaszcza w kontekście najważniejszych wydarzeń politycznych 2013 roku. Rozpoczynając od zaproponowania krótkiej analizy demokratyzacji i de-demokratyzacji na przestrzeni istnienia Tureckiej Republiki, przedstawię protesty rozpoczęte w Stambule pod koniec maja 2013 roku jako kryzys konsultacji politycznych, a zarazem apel obywateli o partycypacyjną demokratyzację. W tej części za ilustrację spostrzeżeń posłużą wywiady przeprowadzone przez autora z uczestnikami protestów w Stambule oraz analiza mediów społecznościowych. Za tło teoretyczne posłużą teoria demokracji Charlesa Tillyego i postkolonializm Ani Loomby.