A A A
  • fot. Joanna Bocheńska
    fot. Joanna Bocheńska
  • fot. Maria Giedz
    fot. Maria Giedz

Kurdyjskie wesela

W ramach odbywającego się w Krakowie Miesiąca Kurdyjskiego zapraszamy na prezentację dr. Marii Giedz pt. "Kurdyjskie wesela". Spotkanie odbędzie się w sobotę o godz. 16.00 i w niedzielę o godz. 11.00 w Galerii Bronowice w Krakowie (poziom 0)

 

Kurdyjskie wesela

 

Niezależnie od kultury każe wesele jest okazją do hucznej zabawy. Z weselami wiąże się wiele zwyczajów charakterystycznych jedynie dla danej grupy narodowej, czy etnicznej. U Kurdów wesela potrafią być niezwykle różnorodne. Inne jest wesele Kurdów muzułmanów, a inne Kurdów jezydów. Inaczej obchodzi się wesele w Kurdystanie syryjskim, gdzie do dzisiaj zdarzają się porwania panny młodej, notabene za jej zgodą, a inaczej w Kurdystanie irackim, nie mówiąc już o Zakaukaziu. Tradycyjne wesele odbywa się na dworze, najlepiej w górach, bo Kurdowie kochają góry. Chociaż dzisiaj sporo nowożeńców decyduje się na wynajęcie domu weselnego.

 

Wesele tradycyjne trwało nieraz kilka dni i odbywało się zarówno w domu pana młodego jak i panny młodej. Do dziś każde wesele jest okazją do spotkań rodzinnych, wielogodzinnych tańców, w których niezależnie od zwyczajów religijnych, kobiety tańczą razem z mężczyznami, a także spożywania smakowitych potraw. Zabicie barana i przyrządzenie z niego m.in. szaszłyków, jest niemal rytuałem. Dla postronnego obserwatora z kurdyjskim weselem wiąże się bogactwo kurdyjskich strojów, prezentacja posagu, czy też licznych darów, a przede wszystkim rytmicznej, skocznej muzyki, której dźwięki porywają do tańca.