A A A

Zaproszenie na wystawę

W imieniu Pracowni Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie mamy zaszczyt zaprosić na wystawę fotografii Artura Rodziewicza zatytułowaną „Niech się stanie światło” poświęconej kulturze Jezydów z irackiego Kurdystanu. Wystawa organizowana jest w ramach projektu badawczego Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej (www.kurdishstudies.pl) finansowanego ze środków programu SonataBis1 Narodowego Centrum Nauki i towarzyszy międzynarodowej konferencji Uncovering The Past Towards the Future, Uniting Experiences and Values. Kurdistan in Western and Eastern Research Tradition (24-26.10.2016)

 

Wernisaż wystawy: 13.10.2016, czwartek, godz. 17.30, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1

Czas trwania wystawy: 13.10-30.11.2016

 

Artur Rodziewicz Niech się stanie światło! Kosmogoniczne święto Jezydów z irackiego Kurdystanu

 

Od stuleci, w miesiącu Nisan, podczas Święta Środy (Çarşemiya Sor), Jezydzi wspominają stworzenie świata przez Boga oraz poddanie go władzy Anioła Pawia. Główne uroczystości odbywają się w najważniejszym jezydzkim sanktuarium położonym w irackim Kurdystanie, w miejscowości Lalisz niedaleko Mosulu. We wtorek wieczorem Jezydzi gromadzą się na dziedzińcu świątynnym i, kiedy zajdzie słońce, w pełnej patosu atmosferze przesyconej inkantacją hymnów opiewających pojawienie się światła i świata, rozpalają setki płomieni. Wraz z zagarnianiem coraz większych terenów przez tzw. Państwo Islamskie, zajęciem Szingialu i Mosulu oraz nieustannymi mordami dokonywanymi na Jezydach, ich kultura znajduje się w ogromnym zagrożeniu. Prezentowana wystawa ma na celu upamiętnienie jednego z jej skarbów.

 

 

Dr Artur Rodziewicz – zajmuje się filozofią grecką, głównie platonizmem, i jej związkami z systemami filozoficzno-religijnymi Bliskiego Wschodu, w szczególności z sufizmem i jezydyzmem. Prowadzi badania terenowe na Kaukazie Południowym, w Turcji i Iraku. Od 2013 roku współpracuje z Pracownią Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ, od 2016 adiunkt w Zakładzie Iranistyki UJ w ramach projektu finansowanego ze środków NCN pt. Eros i Perła w jezydzkiej kosmogonii.